top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Stolarski

Rewolucja w Zarządzaniu Skarbowością: Połączenie Otwartej Bankowości i KSeF

Wprowadzenie


W dobie cyfrowej transformacji finansowej, otwarta bankowość oraz Krajowy System e-Faktur (KSeF) stają się kluczowymi elementami w kształtowaniu nowoczesnego systemu zarządzania skarbowością. Te innowacje mogą zrewolucjonizować zarówno efektywność operacyjną firm, jak i precyzję w monitorowaniu i kontroli budżetu.


Otwarta Bankowość jako Fundament Nowoczesnego Treasury


Integracja Danych Finansowych

Otwarta bankowość umożliwia integrację danych z różnych kont bankowych, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstw. Dostarcza to pełniejszego obrazu środków, inwestycji i ruchów finansowych w czasie rzeczywistym.


Korzyści dla Procesów Treasury

Dzięki agregacji danych bankowych w jednym miejscu, menedżerowie finansowi zyskują możliwość szybkiego reagowania na zmiany rynkowe, lepszego prognozowania przepływów pieniężnych i skuteczniejszego zarządzania ryzykiem finansowym.


KSeF jako Narzędzie Optymalizujące Procesy Fakturowania


Cyfryzacja Faktur i Efektywność Finansowa

Wprowadzenie KSeF umożliwia automatyzację procesów fakturowania, co jest istotnym elementem w zarządzaniu skarbowością. Elektroniczna forma faktur przyspiesza procesy rozliczeniowe i zmniejsza ryzyko błędów. Warto zaznaczyć, że od lipca 2024 roku korzystanie z systemu KSeF stanie się obowiązkowe dla przedsiębiorstw w Polsce, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie.


Zintegrowane Zarządzanie Fakturami w Systemie Treasury

Integracja KSeF z systemami treasury pozwala na lepszą kontrolę nad zobowiązaniami i należnościami firmy oraz zapewnia szybszy dostęp do ważnych danych finansowych. Kluczowe w tej integracji jest wykorzystanie API oferowanego przez KSeF, które umożliwia łatwe i efektywne połączenie z różnymi systemami zarządzania finansowego. Dostępność API sprawia, że integracja z KSeF jest elastyczna i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, co jest szczególnie ważne w kontekście nadchodzących zmian regulacyjnych. Dzięki API można łatwo pobrać wszystkie e-faktury B2B.


Innowacyjne Połączenie w Monitorowaniu Budżetu


Precyzyjne Śledzenie Przelewów i Faktur

Integrując informacje o numerze faktury i kwocie z przelewu z danymi z KSeF, firmy mogą dokładnie monitorować aktualny stan budżetu. To pozwala na szczegółowe śledzenie płatności i zapewnia lepszą kontrolę nad finansami projektów.


Efektywne Zarządzanie Projektami

Dzięki takim rozwiązaniom, możliwe staje się również sprawdzanie procentowego zafakturowania projektu, co umożliwia szybką ocenę postępu finansowego i efektywniejsze zarządzanie przepływami pieniężnymi.


Rola AISPhub w Tworzeniu Rozwiązań Treasury


AISPhub, jako firma specjalizująca się w otwartej bankowości, może odegrać kluczową rolę w integrowaniu danych bankowych i wykorzystywaniu KSeF do tworzenia zintegrowanych i efektywnych systemów zarządzania skarbowością.


Wykorzystanie Power BI do Tworzenia Raportów


Dane zintegrowane z otwartej bankowości i KSeF mogą być efektywnie wykorzystane przy użyciu narzędzi takich jak Microsoft Power BI. Umożliwiają one tworzenie zaawansowanych raportów i dashboardów, które prezentują aktualny stan finansów firmy. Dzięki temu menedżerowie finansowi mają dostęp do szczegółowych analiz i wizualizacji, co pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji biznesowych.


Kompleksowe Zarządzanie Finansami z Usługami Payment Initiation Service


Rozważenie dodatkowej integracji z usługami Payment Initiation Service (PIS) może jeszcze bardziej zwiększyć możliwości zarządzania finansami. PIS umożliwia inicjowanie płatności bezpośrednio z systemów zarządzania skarbowością, co oferuje jednolitą i zautomatyzowaną platformę do kompleksowego zarządzania finansami. Integracja taka pozwala na jeszcze większą optymalizację przepływów pieniężnych i lepszą kontrolę nad operacjami finansowymi.


Wizja Przyszłości


W perspektywie przyszłości, integracja otwartej bankowości, KSeF i zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak Power BI, wraz z potencjalnym wykorzystaniem usług PIS, zapowiada transformację w sposobie, w jaki firmy zarządzają swoimi finansami. Otwiera to nowe możliwości dla efektywniejszego i bardziej strategicznego zarządzania skarbowością, dostosowanego do wymagań dynamicznie zmieniającego się świata biznesu.

10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Otwarta bankowość a bezpieczeństwo

Open banking to praktyka bankowa, która umożliwia dostawcom usług finansowych trzeciej strony dostęp do danych bankowych i finansowych konsumentów za pośrednictwem interfejsów programowania aplikacji

Comments


bottom of page